Ana Sayfaİnternet dünyasıWeb Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri Neler? Siteyle Ek Gelir İçin 3 Yöntem

Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri Neler? Siteyle Ek Gelir İçin 3 Yöntem

Web sitesinden para kazanmak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı. Bunun en büyük sebepleri arasında internet sektörünün harika bir gelir kapısı olmayı başarması ve gerçekten emek verildiği zaman binlerce liralara varan kazançların da mümkün olması yer alıyor. Artık temel düzeyde internet kullanımı yapabilen herkes bir web sitesi açabilir ve bu web sitesinden para kazanmaya başlayabilir.

Web sitesi kurmak, geçmiş yıllarda bir yazılım becerisine sahip olmayı da şart koyuyordu. Ancak artık sürükle bırak web tasarım oluşturucu gibi araçlar sayesinde herkes kolaylıkla bir web sitesi sahibi olabiliyor. İnternet dünyasından ek gelir oluşturmak için sadece karmaşık yazılım ve kodlama becerilerine sahip olmak şart değildir. Zira yazılım ve kodlama bilmeyenler için de harika web siteleri oluşturmak ve web sitesinden para kazanmak mümkündür. Peki öncelikle bir web sitesi kurmanın en kolay yolu nedir? İnternet sitesi nasıl kurulur?

Kolay Bir Şekilde İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir internet sitesi kurmak için ilk iş olarak bir barındırma hizmetine ve alan adına sahip olmanız gerektiğini açıklamak pek de yanlış olmayacaktır. Uygun bütçeler ile bir web sitesi oluşturmak için hosting ve domain sağlayıcılar üzerinden alan adı ve barındırma hizmeti alınması yeterli olabilmektedir. Kazanç sağlamak üzere bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, şu öneriler ile birlikte harekete geçebilirsiniz;

  1. Öncelikle ne üzerine site açacağınızı seçmelisiniz. Kuracağınız internet sitesi kişisel bir site olabileceği gibi sektörel de olabilir. Örneğin bir sağlık çalışanıysanız, sağlık üzerine bir internet sitesi kurabilir ve bilgi birikiminizden yararlanarak kendi içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Kuracağınız sitenin türü tamamen size kalmış bir seçimdir.
  2. Sitenizi yansıtacak, kaliteli ve akılda kalıcı bir alan adı seçmelisiniz. Sitenizin adresinin ne olacağını düşündünüz mü? Unutmamalısınız ki alan adı seçimi, ilerleyen süreçlerde birçok konuda sizin için büyük bir destek sağlayacaktır. Örneğin sağlık üzerine açacağınız bir site için sağlık kelimesine odaklı, kullanıcıların aklında kalacak, mümkünse sitenin temel anahtar kelimelerini içerecek bir domain kullanmak oldukça yararlıdır. Sağlık sitesi için adsoyad.com gibi bir alan adı almak pek mantıklı bir seçim olmayacaktır.
Web sitesinden para kazanmak ve internet sitesi kurmak
  1. Siteyi hangi yolla kuracağınızı kararlaştırmalısınız. Artık web sitesi kurmak için destek alabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Bunların en eski olanları arasında yer alan ve dünya genelinde neredeyse sitelerin %50’sini barındıran WordPress‘in kendi içinde çeşitli barındırma hizmetleri ve ücretsiz, hazır temalar var. WordPress hosting satın alarak web siteniz için bu platformu kullanabilirsiniz. WordPress dışında aynı şekilde kendi barındırma hizmetlerini sunan Blogger, WIX: Sürükle Bırak Site Oluşturucu, Weebly gibi alternatifler de önemli ölçüde işinize yarayacaktır.
  2. Hosting ve alan adı seçimi yaptıysanız, işe koyulalım! Eğer en önemli gereksinimlerden olan domain ve hosting alımını tamamladıysanız, seçtiğiniz platform aracılığıyla sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kullanılan platformlara göre web sitesinin kurulumunda farklı aşamalar bulunur. WordPress hosting sahibiyseniz siteniz açıldıktan sonra “Görünüm > Tema > Yeni Ekle” adımlarını takip ederek yüzlerce farklı ücretsiz temadan birini seçmeniz ve aynı şekilde “Görünüm > Özelleştir” alanında bu temanın çeşitli kısımlarını değiştirmeniz mümkündür. WIX gibi bir platform seçimi yaptıysanız, hazır temalardan birini seçebilir veya çeşitli bileşenler ile sürükle bırak özelliğini kullanarak web sitenizi oluşturabilirsiniz.
  3. Web siteniz hazırlandıktan sonra plan ve program yapmalı, kaliteli bir iş çıkarmalısınız. Sadece web sitesinden para kazanmak için değil, aynı zamanda internet ortamında kaliteli bir siteye sahip olmak için uymanız gereken bazı kurallar var. Bunları hızlıca ve kısaca tamamen özgün içerikler kullanmak, temel düzeyde dahi olsa SEO (Search Engine Optimization) kurallarına uymak, sitenizi bolca diğer platformlara eklemek yer alıyor. Örneğin siteniz için sosyal medya hesapları açmak ve zamanla, düzenli yayınlayacağınız içeriklerin bağlantılarını bu platformlarda paylaşmak iyi bir seçim olacaktır. Sitenizde kullanacağınız içerikler tamamen özgün olmalı, başka sitelerden alınmamalıdır.

Temel bir düzeyde internet sitesi kurulumu için aşamalar bu şekildedir. İnternet sitesi kurmak istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yukarıdaki adımlar sizin için yol gösterici olacaktır. Bu adımları uygulayarak bir web sitesi sahibi olabilir ve içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Zamanla sıkı bir çalışma ile birlikte kaliteli bir hale getireceğiniz web siteleriniz üzerinden aşağıdaki yöntemlerle kazanç elde edebilirsiniz.

Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri Neler?

Web sitesinden para kazanmak istiyorsanız, öncelikle gerçekten bu iş için emek verip veremeyeceğinizden emin olmanızda fayda vardır. Zira webmaster dünyası her ne kadar kazançlı bir alan olsa da emek verilmeden, başlanılan bir iş için gerçekten iyi bir biçimde çalışmadan kazanç elde etmek kolay olmayacaktır. Web sitesinden para kazanmak üzere yola çıkmış birçok kişi eninde sonunda pes etmekte, internet sitelerini ve emeklerini çok uygun fiyatlara satıp sektörden çıkmaktadır.

Bir web sitesinden para kazanmanın ilk kuralı, bu internet sitesinin diğer rakiplerine göre daha iyi seviyede olduğundan emin olmaktır. Sitelerin kalitesini belirleyen hususlardan en önemli olanı ise içerikler, SEO çalışmaları, Google gözünde önemli olan çeşitli kurallara uygunluğu olmaktadır. Eğer tüm bu gereksinimleri karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız ve gerçekten bu sektörde emek harcayıp para kazanmak istiyorsanız, aşağıdaki web sitesinden para kazanma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

1. Google Adsense İle Web Sitesinden Para Kazanmak

Google Adsense, çoğu internet sitesinin kullandığı harika bir reklam aracıdır. Adsense tarafından sitenizin çeşitli bölgelerine eklenen reklamlar sayesinde, kendisine özgü değerlendirme metriklerine göre değişen kazançlar elde edebilirsiniz. Google Adsense başvurusu yapmadan önce bir internet sitesinin iyi sayıda özgün ve kaliteli içeriğe sahip olduğunu, tasarımsal olarak hata barındırmadığını göz önünde bulundurmak; Adsense onayı almak konusunda süreci kolaylaştıracaktır. İnternet siteleri türüne ve kalitesine göre değişmekle birlikte Google Adsense ile günlük bazda 1 liradan 10 bin liraya dek değişen miktarlarda kazanç elde etmektedir.

2. Reklamlar ve Sponsorluklar İle Web Sitesinden Para Kazanmak

Web sitesinden para kazanmanın bilinen, etkili görülen yollarından bir diğeri reklamlarla ve çeşitli sponsorluklarla gelir sağlamaktır. Eğer kayda değer bir internet sitesine sahip olmayı başardıysanız çeşitli firmalarla, farklı web siteleriyle, sosyal medya fenomenlerinden veya farklı yerler ile iş birliği yaparak para kazanmanız kolaylaşır. Sitenize çoğunlukla banner reklamı olarak verilecek bu reklamlar için kişi ve kuruluşlar size belirlediğiniz fiyat aralıklarında ödeme yaparlar. Bu kişi ve kuruluşlar reklamlardan kazanç veya ziyaretçi elde ederken siz de reklam sayesinde para kazanmış olursunuz.

3. Backlink Satarak Web Sitesinden Para Kazanmak

Web sitelerinden para kazanma konusunda etkili olanlar arasından verilebilecek son öneri ise backlink satarak para kazanmaktır. Aynı şekilde kaliteli ve kayda değer bir internet sitesi oluşturmayı başardıysanız firmalardan, diğer web sitelerinden, sosyal medya fenomenlerinden veya farklı yerlerden backlink siparişleri alabilir ve bunu kazanca çevirebilirsiniz. Örneğin neredeyse her konuda en üstte çıkmayı başaran ulusal haber sitelerinde backlinkler 10 bin lirayı geçen fiyatlara satılmaktadır. Backlink fiyatını belirleyen en önemli husus sitenizin kalitesidir. Tanıtım yazısı backlink, footer backlink gibi link satışlarıyla örneğin R10, WmAracı gibi internet forumlarından, BiOnluk gibi freelancer sitelerinden veya backlink alış/satış platformlarından müşteri bularak para kazanmanız mümkün hale gelir.

Yeni içerikler
Benzer içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.