Ana SayfaSağlıkHızlı Zayıflama Yöntemleri Neler? Hızlı Kilo Vermenin 3 Yolu

Hızlı Zayıflama Yöntemleri Neler? Hızlı Kilo Vermenin 3 Yolu

Hızlı zayıflama yöntemlerinin her geçen gün bir yenisi çıkıyor. Gerek uzman onayı almış, gerek hiçbir dayanağı olmayan bu yöntemler; kilo vermek isteyen kişiler tarafından bilinçsiz bir şekilde uygulandığında beraberinde ciddi sorunları da getirebiliyor. Sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermek mümkün olsa da kullanılan hatalı teknikler ve tüketilen bazı gıdalar sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Hızlı Zayıflama Yöntemleri
Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Bu nedenle uygulanacak hızlı zayıflama yöntemlerinin iyi bir biçimde incelenmesi, tavsiye edilen gıdaların araştırılması önem arz ediyor. Kilo alma ve kilo verme konusunda her yıl yeni ürünler ve yeni teknikler çıksa da kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken nokta bu gıdaların veya tekniklerin bir uzman onayı bulunduğundan emin olmaktır. Peki, uzmanların da desteklediği bu hızlı zayıflama yöntemleri neler? Hızlı kilo verme yolu nedir?

Hızlı kilo vermek yerine daha sağlıklı ve düzenli olan kendimi seviyorum diyetini tavsiye ederiz. Aylık belirlenen minimum oranda kilo kaybını hedef alarak hem istediğinizi yiyebilir, hem de sporla destekleyerek diyetinizi sağlıklı bir biçimde yapabilirsiniz.

Hızlı Zayıflama Yöntemleri Neler?

Hızlı zayıflamanın en kolay yolu her ne kadar yemeği tamamen kesmek gibi görünse de; altın kuralı sağlıklı beslenme, diyet ve spor üçlüsünden geçmektedir. Yemek yemeyi tamamen kesmek ve öğünleri atlamak zayıflama konusunda etkili olsa da tamamen sağlıksız bir yöntemdir. Zira vücudu ihtiyaç duyulan vitaminlerden, proteinlerden ve karbonhidratlardan mahrum bırakmak, uzun vadede bireyleri organlarının zarar göreceği ve hastalıklara davetiye çıkaracağı bir sonuçla karşı karşıya bırakabilir.

Her bireyin farklı bünyelere sahip olması sebebiyle herkese aynı zayıflama ve diyet programlarının önerilmesi doğru olmayacaktır. Bu nedenle kalıplaşmış program önerileri yerine dengeli ve özellikle sağlıklı bir beslenme planının yanı sıra doğru diyet programlarıyla, sporla kilo verme sürecini desteklemenin herkes için daha doğru bir seçim olacağını söylemek mümkündür. Hızlı zayıflama yöntemleri arayanlar için verilebilecek tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Doğru Bir Şekilde Diyet Yapmak; Doğru diyet yapmanın, hızlı zayıflama konusunda yararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Bireylerin diyet konusunda yaptıkları en büyük hata öğünleri tamamen kesmek, bir anda yemeyi bırakıp kilo vereceklerini düşünmek olabilmektedir. Bu diyet yöntemleri tamamen yanlıştır.

Doğru diyet yapmak için öncelikle mümkünse bir uzman eşliğinde vücut analiz edilmeli, tüketilen besinler gözden geçirilmeli, eğer öğünlerde çok fazla gıda tüketiliyorsa porsiyonlar küçültülmelidir. Ara öğünlerde abur cubur tüketiliyorsa buna son verilmelidir. Bunun yerine meyve ve sebze, kuruyemiş gibi sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Alkol ve sigara kullanımı mevcutsa bireyler bir an önce bu alışkanlıklarını geride bırakmalıdır. Doğru diyet yapmak isteyenlerin bu aşamalardan geçmeleri ve bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekir.

2. Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek; Sadece diyet yaparak ne yazık ki kilo vermek için yeterli olmaz. Aynı zamanda yukarıda da bahsedildiği gibi beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Günümüzün istatistiklerine bakıldığı zaman yetişkin bireylerin neredeyse %50’sinden fazlasının sigara, alkol gibi alışkanlıklarının olduğu görülmektedir. Bu tür alışkanlıklar vücut sağlığını olumsuz etkilemekte, kilo sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bireylerin ana öğünler dışında ara öğünlerde alkol, sigara, abur cubur tüketmek veya kola, fast food gibi hazır gıdaları çok sık kullanmaktan vazgeçmeleri gerekir.

3. Spor Alışkanlığı Kazanmak; Doğru beslenmenin yanı sıra daha hareketli ve tempolu bir günlük düzene geçiş yapmak, hızlı zayıflama konusunda en iyi sonucu almaya olanak sağlayacaktır. Örneğin hafif tempolu dahi olsa yürüyüşler gerçekleştirmek, fitness, yüzme gibi spor yöntemlerine başvurmak zayıflamak isteyenler için ikinci öneridir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Neler Tüketilmeli?

Hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağladığı iddia edilen gıdaların güvenilirlikleri henüz kanıtlanamamıştır. Son zamanlarda kilo vermeyi hızlandırdığı iddia edilen bitkisel çaylar, besin karışımları artış gösterse de bu tür gıdaların güvenilir bir dayanağı bulunmamaktadır. Hızlı kilo vermek için tüketilebileceği besinler konusunda arayışta olan bireyler şu seçeneklerden yararlanabilirler;

  • 1. Günlük düzenli bir şekilde su içmek,
  • 2. Yeşil çay ve beyaz çay tüketmek,
  • 3. Sebze ve meyve tüketimini arttırmak,
  • 4. Tuz, yağ gibi besinlerin tüketimini azaltmak,
  • 5. Yiyeceklerdeki şeker oranlarını azaltmak,
  • 6. Et, balık, tavuk gibi ürünleri tüketmek.

Bu 6 önerinin tamamı sağlıklı beslenme ve dengeli zayıflama dönemlerinde tercih edilebilecek, güvenilir besin kullanımlarını içerir. İçeriği bilinmeyen karışımların ve güvenilirliği konusunda şüphe yaratan gıdaların kullanımı yerine günlük düzenli olarak bu sağlıklı beslenme önerilerinden yararlanılabilir. Örneğin günlük 8 bardak su içmenin hiçbir zararı yoktur, aksine diğer hususlara da uyulduğu zaman zayıflama konusunda en büyük destekçilerinizden biri olacaktır.

Yeni içerikler
Benzer içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.