Ana SayfaGastronomiKahve Hakkında İlginç Bilgiler

Kahve Hakkında İlginç Bilgiler

Kahve hakkında ilginç bilgiler ile karşınızdayız! Çoğu insanın her gün tükettiği kahve hakkında ne kadar bilgiliyiz? İşte kahveyle ilgili bilgiler!

Kahve Hakkında Bilgiler

  • Kahve dondurularak muhafaza edilen ilk besindir. 

Besinleri muhafaza etmek ve ömrünü uzatabilmek için dondurma işlemi ilk olarak İkinci Dünya Savaşı döneminde kahve ile başlamıştır. 

  • Dünyada en kaliteli ve pahalı kahve kedi dışkılarından üretilmektedir. 

Misk kedileri, kahve meyveleriyle besleniyor. Meyvenin çekirdeklerini ise midesinde fermente ederek, dışkılıyor. Dışkıdan alınan bu çekirdekler Bali’de Luwak Kahvesi yapılıyor ve bir fincanı 100 dolardan satışa sunuluyor. 

  • Kahveye süt ekleyerek tüketmeyi ilk kez 1600’lü yıllarda Fransız bir doktor bulmuştur. 

Sütlü kahve olarak ilk Cafe Au Laits ortaya çıkmıştır. Bu kahve çeşidinde kahve sadece sıcak süt eklenerek tüketilir. Kahvenin tadı ve aroması diğer sütlü kahvelerden farklıdır. Fransız doktor bu kahveyi hastalarının tüketmesi ve şifa bulması için önermiştir. 

  • Japonya’da insanların kahveli SPA yapabileceği alanlar vardır. 

Japonya’da insanlar bazı SPA merkezlerine giderek kahve banyosu yapmaktadır. Kahveyi tercih etmeyenler ise şarap veya çay SPA seçeneklerine katılabilmektedir. 

  • Eski Arap kültüründe kahveden dolayı boşanan insanlar varmış. 

Eski Arap kültürüne göre erkekler evine yeterince kahve almıyorsa, kadın kocasından yasal olarak boşanabilirmiş. 

  • 38 senelik ömre sahip olup “Dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı kedisi” unvanını alarak Guinnes Rekorlar Kitabına giren Creme Puff, yaşamı boyunca düzenli olarak bir fincan kahve içmiş.
  • Akşam saatlerinde içilen bir kahve uykuyu yaklaşık 45 dakika geciktirir. 

Kahvenin içerdiği kafein, beynin uyku hormonu olan melatonini salgılamasını bir süre önler. Melatonin hormonu insanların biyolojik ritmini düzenleyen bir gece hormonudur. Genelde gece 23.00-05.00 saatleri arasında salgılanır. Kafein, melatoninin geç salgılanmasına sebep olduğu için uyku da geç gelir. 

  • Dünya’daki en pahalı kahvelerden biri kedi dışkısından elde edilirken bir diğeri fil gübresinden elde ediliyor.

Tayland’da üretilen bu kahve türü, 1.500 metre yükseklikte olan kahve meyvelerinin filler tarafından tüketilmesiyle elde ediliyor. Filler de tıpkı kediler gibi midesinde fermente ediyor ve dışkılıyor. Ardından filin dışkısından çekirdekler ayıklanıyor ve kahve yapılıyor. 

BHA
BHAhttp://www.bhamedya.com
Paylaşmak güzeldir.
Yeni içerikler
Benzer içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.