Ana SayfaFotoğrafçılıkAkıllı telefon fotoğrafçılığıAkıllı Telefon Fotoğrafçılığı için 10 harika İpucu

Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı için 10 harika İpucu

Akıllı telefon kameraları her yıl daha da iyi hale geliyor. Etrafta büyük bir kamera taşımadan fotoğraf çekmek ve anıları yakalamak artık kolay ve rahat. Sadece küçük bir dezavantajı var oda akıllı telefon kameraları gerçek bir DSLR’nin üretebileceği kaliteyi üretemez.

Yine de endişelenme. İşte akıllı telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanız ve çekimlerinizi mümkün olduğunca gerçeğe yakın hale getirmeniz için 10 ipucu.

1. Lensinizi temizleyin

Telefonunuz cebinizde veya çantanızda saklanır ve çeşitli yüzeylere yerleştirilir. Bu nedenle, görüntülerinizin sisli, düz ve belirsiz görünmesine neden olabilecek çok fazla toz ve parmak izi toplar. Bu yüzden kameranızı kullanmadan önce lenslerinizi temizleyin. Kolay temizlik için bir mikrofilament bez taşımanızı öneririz.

2. Odağa dokunun

Fotoğraf çekerken, her zaman kameranın doğru konuya kristal netliğinde odaklanıp odaklanmadığını kontrol edin. Otomatik odaklama güvenilir olsa da, fotoğraf çekmeden önce konuya manuel olarak tıklamayı alışkanlık haline getirin. Çoğu telefon, yalnızca ekranınızdaki konuya dokunarak önemli bölümlere odaklanır.

3. Pro modunu kullanın

Akıllı telefon kamera uygulamanızın Pro modu varsa, kullanmayı düşünün.

Her zaman 3:4 görüntü oranını veya kameranızın çektiği doğal en boy oranını kullanın. Bu, kameranın istediğiniz en boy oranını elde etmek için resminizi kırpmamasını sağlar.

 Genel olarak, Pro modunda, RAW formatında çekim yapma seçeneği de dahil olmak üzere daha fazla kontrol bulunur.

RAW formatında çekim yapmak, fotoğrafta daha fazla ayrıntı yakalamanıza olanak tanır. Ayrıca, işlem sonrası sırasında gölgelerde ve vurgularda çok daha fazla ayrıntıyı geri getirmenize yardımcı olur.

4. Daima ana sensörü veya kamerayı kullanın

Genellikle en iyi sensöre ve en yüksek megapiksel sayısına sahip olduğu için ana kamerayı kullanın. Emin değilseniz, ana sensörünün hangisi olduğunu öğrenmek için telefonunuzun teknik özelliklerine bakın.

5. Kameranızı sabit tutun

Tripod kullanabiliyorsanız, yapın. Sabit bir çekim, kameranın daha iyi fotoğraflar çekmesine ve hareket bulanıklığını en aza indirerek görüntüyü net tutmasına yardımcı olur.

6.  İyi kompozisyon kullanın

İyi kompozisyonun temellerini öğrenin ve yeni fotoğrafçılık tekniklerini denemekten korkmayın.

 • Üçler kuralı, önde gelen çizgiler ve farklı bakış açıları kullanarak fotoğraflarınızı öne çıkarın ve göz alıcı hale getirin.
 • Acele etmeyin ve atışınızı planlayın.
 • Resminizi diğerlerinden nasıl öne çıkarabileceğinizi belirleyin. Bir öncekinden daha iyi bir fotoğraf çekmek için her seferinde kendinizi zorlayın.

7. İyi bir aydınlatma sağlayın

Akıllı telefon kameraları nispeten küçük sensörlere sahiptir ve neredeyse her zaman sınırlarını zorlarlar. Küçük boyutları ve sabit diyafram açıklığı nedeniyle çok fazla ışık yakalayabilirler. Ayrıca, kameranız aydınlatma üzerinde ne kadar çok çalışmak zorunda kalırsa, o kadar fazla gren ve görüntü kalitesi düşük olur.

Bu nedenle, fotoğraf çekmeden önce iyi bir aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olun. Küçük bir LED ışığı kullanarak kameranızın iyi aydınlatılmış çekimler yapmasına yardımcı olun. Daha iyi aydınlatma için farklı bir konuma geçebilir veya tamamen yeni ve daha iyi aydınlatılmış bir konu bulabilirsiniz.

8. Yakınlaştırmayı asla kullanmayın

Yakınlaştırma özelliğini kullanmanızı önermiyoruz. Bir akıllı telefonda yakınlaştırmayı kullandığınızda, ya dijital olarak yakınlaştırır ya da daha uygun başka bir kameraya geçer. 

Dijital olarak yakınlaştırırsa, yalnızca daha yakın bir görüntünün yanılsamasını elde edersiniz. Orijinal fotoğrafı kırpıyorsunuz, bu süreçte görüntü boyutunu ve kalitesini kaybediyorsunuz. Akıllı telefonunuzun birden fazla kamerası varsa, yakınlaştırma için daha uygun bir kameraya geçecektir (özel bir telefoto lens gibi). Ancak bu, daha küçük bir sensör kullanma anlamına gelir ve size daha düşük düşük ışık performansı sağlar.

Resmin daha yakın bir çekimine ihtiyacınız varsa, bunun yerine daha yakına gidin.

9. Bokeh efektini elde edin

Arka plan ve özne arasında güzel bir ayrım istiyorsanız, Portre modunu kullanmanızı önermiyoruz. Kenar algılaması genellikle zayıftır çünkü hepsi kamera uygulamanızın AI işlemesi tarafından yapılır. 

İpeksi pürüzsüzlükte bir bokeh efekti için şu yöntemi deneyin: Pro modunu kullanın ve odağınızı manuel olarak ayarlayın. Ardından telefonunuzu konuya olabildiğince yaklaştırın. Konu çerçeveye sığmıyorsa, biraz geriye gidin ve odağı biraz daha uzağa ayarlayın. Özneye olan uzaklığınız ile kameranın odağı arasında iyi bir denge bulmaya çalışın.

Bokeh efektini elde etmek zordur, ancak çekimi yaparken kameranızı sabit tutun. Çabanız buna değecek, söz veriyoruz.

10. Beyaz Dengesini kontrol edin

Resminizin sıcaklığını belirlediği için beyaz dengenizi kontrol edin.

Bazı telefonlar size gün ışığı, floresan vb. gibi kullandığınız aydınlatmayı seçme seçeneği sunar. Çoğu, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Kelvin metreyi kullanır. 

 • Kelvin ölçümü ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar sıcak ve daha “sarı” görünür.
 • Kelvin ölçümü ne kadar düşükse, o kadar soğuk ve daha “mavi” görünür.

Sadece sahnenizle tam olarak eşleşene kadar ayarlayın. 

Görüntü kalitesinin telefon kalitesine bağlı olduğunu unutmayın, bu nedenle eski akıllı telefon modellerini kullanmanızı önermiyoruz.

Eski bir birim satın alabileceğiniz, iyi bir lens ekleyebileceğiniz ve yüksek kaliteli görüntüler alabileceğiniz DSLR’lerle aynı şey değil. Eski telefonları kullandığınızda yine harika fotoğraflar elde edeceksiniz, ancak kalite hiçbir yerde yeni bir akıllı telefonunkine yakın olmayacak. Akıllı telefon kameraları son üç yılda önemli ölçüde iyileşti, bu nedenle yıllardır sahip olduğunuz bir telefonu kullanıyorsanız, yeni sürümler gibi performans göstermesini beklemeyin. Sadece kendinizi sınırlayacaktır.

Akıllı telefon fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız, özellikle bütçeniz kısıtlıysa, başlamak için orta sınıf bir akıllı telefon almanızı öneririz. Kişisel olarak kullandığımız ve test ettiğimiz bazı modelleri listeledik; eski, yeni ve bütçe seçeneklerinin bir karışımı.

Fotoğrafçılık için Akıllı Telefon Önerileri

 • Oneplus 7 ve daha yeni modeller
 • Samsung S9 ve daha yeni modeller
 • Huawei P20 Pro ve daha yeni modeller (Bunun harika bir kamerası var ve hala zaman zaman kullanıyoruz)
 • iPhone 11 Pro ve daha yeni modeller (Bu, beklentilerimizi karşılamadı; iyi çekimler yapamadık ama şansınız daha yüksek olabilir)
 • Xiaomi Redmi Note 10 ve daha yeni modeller (108mp sensör) (Bu telefondan harika fotoğraflar gördük ve bütçeniz kısıtlıysa bu iyi bir seçim)
 • Google Pixel 3 ve daha yeni modeller. (Kamerayı otomatik modda bırakmaktan hoşlanıyorsanız, hesaplamalı görüntüleme harikadır. Ancak Pro modu o kadar iyi değildir)
Yeni içerikler
Benzer içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.